D.U.K. apie ovuliacijos testus

Dažniausiai užduodami klausimai apie ovuliacijos testus

Kaip veikia ovuliacijos testas?

Prieš įvykstant ovuliacijai moters organizme smarkiai pakyla liuteinizuojančio hormono koncentracija. Tai dar vadinama liuteinizuojančio hormono (LH) banga. Ovuliacijos testo pagalba Jūs galite tiksliai nustatyti šią bangą ir numatyti ovuliaciją – vaisingiausią Jūsų ciklo periodą. Tai labai patogu ir naudinga planuojant neštumą.

Kaip vertinti testo rezultatus? Ar taip pat, kaip nėštumo testo?

Teigiamas ovuliacijos testo rezultatas (rodantis LH bangą) yra tuomet, kai išryškėja 2 vienodos spalvos intensyvumo juostelės (kontrolinėje `C` ir testo `T` dalyje) arba juostelė testo `T` dalyje ryškesnė už kontrolinę juostelę (`C` dalyje). Neigiamas rezultatas laikomas tada, kai išryškėja tik 1 spalvota juostelė (tik kontrolinėje `C` dalyje) arba juostelė testo `T` dalyje šviesesnė už kontrolinę. Ovuliacijos testas veikia kitaip nei nėštumo nustatymo testas, todėl ir atlikti bei vertinti šiuos du testus reikia skirtingai.

Kokiu dienos metu geriausia atlikti ovuliacijos testą?

LH gaminasi Jūsų organizme anksti ryte, todėl Jūsų šlapime maksimalus jo kiekis aptinkamas po pietų. Idealiausias laikas tyrimui – apie 14-16 val., nors dažnai tikslūs rezultatai būna jau nuo 10 val. ryto iki vėlaus vakaro. Skirtingai nuo nėštumo testų, ankstus rytas nėra geras laikas ovuliacijos testui atlikti.

Ar turėčiau atlikti testą tuo pačiu metu kiekvieną dieną?

Labai svarbu atlikti tyrimą kasdien ir stengtis tai daryti tuo pačiu metu. Rekomenduojama 2 – 3 val. prieš tyrimą negerti. Taip nepraskiedžiama hormonų koncentraciją šlapime.

Kada turėčiau pradėti tyrimą?

Prieš nuspręsdamos, kada turėtumėte pradėti tyrimą, nusistatykite menstruacinio ciklo trukmę (dienų skaičius nuo kraujavimo pradžios iki sekančio kraujavimo pradžios minus 1 diena). Tada pagal pateiktą lentelę nusistatykite, kurią ciklo dieną Jums rekomenduojama pradėti tyrimą. Tyrimas atliekamas kasdien, tuo pačiu metu, kol nustatoma LH banga.

Kada po LH bangos įvyks ovuliacija?

Paprastai ovuliacija prasideda 12 – 48 valandą po LH bangos (LH bangos nustatymui naudojant popietinį šlapimo mėginį). Vidutiniškai ovuliacija įvyksta 24-36 valandos po nustatytos LH bangos.

Kai ovuliacijos testas yra teigiamas, kada turėtume pradėti lytiškai santykiauti?

Norint padidinti pastojimo tikimybę, lytiškai santykiauti turėtumėte LH bangos nustatymo dieną, taip pat ir sekančias 3 dienas.

Ar bazalinės kūno temperatūros metodas nustato tą patį kaip ir ovuliacijos testas?

Bazalinė kūno temperatūra nurodo, kad ovuliacija moters organizme jau įvyko. Iš anksto ovuliaciją, kai Jūsų šansas pastoti yra pats didžiausias, parodys ovuliacijos testas.

Ar ovuliacijos testai gali būti naudojami kaip kontracepcijos priemonė?

Ovuliacijos testai yra sukurti pastojimo tikimybei padidinti. Kaip kontracepcijos priemonė jie yra nerekomenduojami.

Ar šviesi juostelė testo `T` dalyje ir tamsesnė juostelė kontrolinėje `C` dalyje reiškia teigiamą rezultatą?

LH testo rezultatas teigiamas tik tada, kai išryškėja 2 spalvotos vienodo intensyvumo juostelės (kontrolinėje `C` ir testo `T` dalyje) arba juostelė testo `T` dalyje tamsesnė už juostelę kontrolinėje `C` dalyje.

Mano tyrimo rezultatas buvo teigiamas ir vakar, ir šiandien. Ar tai reiškia, kad kažkas yra negerai?

Toks rezultatas gali rodyti LH bangą, kai ji kyla ir vėl leidžiasi. Būtina atlikti testą ir ateinančias keletą dienų, kad įsitikinti, jog ovuliacija įvyko.

Bazalinės temperatūros matavimo metodas parodė temperatūros kaitą, tačiau ovuliacijos testas buvo neigiamas. Ar taip gali būti?

Taip galėjo nutikti, jei testą atlikote po LH bangos pasirodymo. Taip pat testas galėjo neaptikti LH bangos, jei rezultatą vertinote nepraėjus 5 minutėms arba Jūsų šlapime buvo per maža LH koncentracija dėl didelio, neseniai suvartotų skysčių kiekio.